DOI: https://doi.org/10.24026/1818-1384.4(64).2018.150230

Роль 4d кт у діагностиці ектопічного розташування аденом прищитоподібних залоз у випадку первинного гіперпаратиреозу

М. О. Уріна, О. А. Товкай

Анотація


Вступ. Первинний гіперпаратиреоз – ендокринне захворювання, що зумовлене пухлинним або гіперпластичним процесом однієї або декількох прищитоподібних залоз, що призводить до нерегульованої гіперсекреції паратгормону, гіперкальціємії та ряду патологічних змін в органах-мішенях, перш за все, кістках і нирках. Найбільш частою причиною гіперпаратиреозу є поодинока аденома прищитоподібної залози (ПЩЗ). Рідше причиною гіперпаратиреозу є гіперплазія ПЩЗ, рак, киста. Підвищення рівня паратгормону сприяє підвищенню активності остеокластів і може призвести до остеопорозу. Ультразвукове дослідження (УЗД) і радіоізотопне сцинтиграфічне дослідження ПЩЗ з використанням радіофармпрепаратів Тс-99m-MIBI є методами вибору для візуалізації і визначення локалізації аденоми. При хибно-негативному результаті сцинтиграфії та сумнівних даних УЗД (наявність супутнього багатовузлового зобу), навіть при шийній локалізації паратиреоїдної аденоми, а також у випадках ектопічного розташування аденом ПЩЗ 4D КТ може виявитися корисною. Відсутність ефективних консервативних патогенетичних методів терапії залишає хірургічне видалення патологічних ПЩЗ єдиним прийнятним методом лікування.


Мета: визначити можливості і роль 4D КТ з внутрішньовенним введенням контрастної речовини в діагностиці ектопічного розташування аденом ПЩЗ.


Матеріали і методи. 81 пацієнту з підвищеним рівнем паратгормону і кальцію в крові одночасно проводили УЗД шиї і 4D КТ. Група пацієнтів складалася з 69 жінок і 12 чоловіків віком від 25 до 56 років. Оцінка даних УЗД і КТ проводилась в порівнянні з інтраопераційними результатами і гістологічними висновками.


Результати. В результаті дослідження в усіх пацієнтів були виявлені аденоми, з яких 56 аденом мали типове розташування, 25 аденом – ектопічне. Типово розташовані аденоми ПЩЗ було діагностовано при проведенні УЗД шиї в 50 з 56 випадків, при 4D КТ – у 56 випадках. Ектопічно розташовані аденоми були виявлені тільки за допомогою 4D КТ в 24 з 25 випадків. Ретрофарингеальне розташування аденом визначалось у 2 випадках, загрудинне – в 7, ретроключичне – в 6, у трахео-стравохідних кутах – 8, парааортально – в 1. В 1 випадку аденома ПЩЗ не була діагностована навіть при 4D КТ і була знайдена в лівій частці щитоподібної залози інтраопераційно.


Висновки


  1. УЗД є методом вибору в діагностиці типово розташованих аденом прищитоподібних залоз.

  2. 4D КТ демонструє високу діагностичну ефективність у виявленні ектопічного розташування аденом прищитоподібних залоз.

  3. За характеристиками контрастного підсилення 4D КТ дозволяє відрізнити аденоми прищитоподібних залоз від лімфатичних вузлів.


Повний текст:

PDF

Пристатейна бібліографія ГОСТ
Creative Commons License
Ця робота ліцензована Creative Commons Attribution 4.0 International License.

© Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія

ISSN: 1818-1384 (Print), e-ISSN: 2519-2582, DOI: 10.24026/1818-1384.

При копіюванні активне посилання на матеріал обов'язкове.

Flag Counter